| Rezydent kardiologii (start) | od 10 595,24 zł brutto |
| Specjalista – etat (minimum ustawowe) | 12 910,16 zł brutto |
| Etat z dyżurami (mediana, AOTMiT) | ~22 000 zł brutto |
| Kontrakt B2B (duże miasta) | 180-300 zł/h |
| Kardiolog interwencyjny / elektrofizjolog | najwyższe stawki |
Podstawa: ustawa z 8 czerwca 2017 r. + przeciętne wynagrodzenie GUS za 2025 r. (8 903,56 zł).
Kardiolog w polskim szpitalu zarabia w 2026 r. od 12 910,16 zł brutto miesięcznie – tyle wynosi ustawowe minimum wynagrodzenia zasadniczego lekarza ze specjalizacją, obowiązujące od 1 lipca 2026 r. To jednak wyłącznie podstawa. Po doliczeniu dyżurów i dodatku stażowego realna mediana specjalisty na etacie sięga około 22 000 zł brutto, a na kontrakcie B2B – przy stawce 180-300 zł za godzinę – jeszcze więcej. Najwyższe stawki dotyczą kardiologii interwencyjnej i elektrofizjologii. Pokazujemy realne widełki, podspecjalizacje, dyżury i kwoty netto. Artykuł zaktualizowany: sierpień 2026.
Ile zarabia kardiolog w 2026 roku?
Kardiolog to lekarz specjalista chorób układu sercowo-naczyniowego, dlatego jego wynagrodzenie na etacie podlega tej samej ustawowej siatce co pozostali specjaliści. Od 1 lipca 2026 r. minimum wynagrodzenia zasadniczego wynosi 12 910,16 zł brutto. Różnice – często znaczne – zaczynają się dopiero na poziomie dyżurów, podspecjalizacji i formy zatrudnienia.
Ustawowe minimum to iloczyn dwóch wartości: przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok poprzedni (za 2025 r. – 8 903,56 zł) oraz współczynnika pracy przypisanego do grupy zawodowej. Dla lekarza ze specjalizacją współczynnik wynosi 1,45. Ten sam mechanizm dla wszystkich specjalności opisujemy szerzej w przewodniku o tym, ile zarabia lekarz w szpitalu w 2026 r.
| Model zatrudnienia | Brutto / mc | Netto (orientacyjnie) | Uwaga |
|---|---|---|---|
| Rezydent kardiologii (start) | od 10 595,24 zł | ~7 800-8 300 zł | Z dyżurami realnie 17-22 tys. zł |
| Specjalista – etat (min. ustawowe) | 12 910,16 zł | ~8 500-9 200 zł | Podstawa + dodatek stażowy do 20% |
| Etat z dyżurami (mediana) | ~22 000 zł | ~14 500-15 500 zł | Dane AOTMiT 2024, ze wszystkimi dodatkami |
| Kontrakt B2B | 25-40 tys. zł | zależne od formy | Stawka 180-300 zł/h; własny ZUS i OC |
| Kardiolog interwencyjny / elektrofizjolog | najwyższe stawki | – | Procedury i dyżury inwazyjne; prywatnie wyjątkowo więcej |

Od czego zależy pensja kardiologa – etat czy kontrakt B2B?
Największe różnice w zarobkach kardiologa wynikają z formy zatrudnienia. Etat gwarantuje ustawowe minimum, pełny pakiet składek, 26 dni urlopu i ochronę zatrudnienia. Kontrakt B2B pozwala negocjować wyższe stawki godzinowe, ale całe ryzyko – składki ZUS, podatki, ubezpieczenie OC, zastępstwo na urlopie – spoczywa na lekarzu.
Dane AOTMiT z 2024 r. pokazują, że około trzy czwarte lekarzy specjalistów w polskich szpitalach pracuje na kontraktach cywilnoprawnych, nie na etacie. Mediana wynagrodzenia z kontraktu w jednej placówce to 24 600 zł brutto miesięcznie, a mediana etatu specjalisty ze wszystkimi dodatkami – 22 000 zł. Z perspektywy praktycznej oznacza to, że oficjalne minimum ustawowe słabo oddaje realny dochód doświadczonego kardiologa.

Wybór formy zatrudnienia to nie tylko kwestia stawki, ale też ryzyka. Pełną mechanikę kontraktu – stawki rynkowe, wymogi formalne (wpis do CEIDG i rejestru praktyk, obowiązkowe OC), a także ryzyko sądowej rekwalifikacji umowy na etat – opisujemy w przewodniku o kontrakcie B2B lekarza w szpitalu. Kardiolog rozważający kontrakt powinien policzyć realny dochód netto po odliczeniu składek i kosztów, a nie porównywać samą stawkę godzinową z pensją etatową.
Case study (anonimizowane). Kardiolog z podspecjalizacją w kardiologii interwencyjnej, pracujący na kontrakcie B2B w szpitalu wojewódzkim w dużym mieście. Stawka godzinowa: 250 zł, z udziałem w całodobowych dyżurach hemodynamicznych. Średnio 180 godzin miesięcznie, z czego około 90 na dyżurach zabiegowych. Miesięczna faktura wystawiona szpitalowi: około 45 000 zł brutto. Po odliczeniu składek ZUS, składki zdrowotnej, podatku liniowego 19% oraz kosztów (ubezpieczenie OC, księgowość) lekarz otrzymuje na rękę w okolicach 30 000-32 000 zł. Kwoty mają charakter przykładowy i zależą od formy opodatkowania oraz realnego grafiku.
Ile zarabia kardiolog interwencyjny i inne podspecjalizacje?
Podspecjalizacja to najsilniejszy czynnik podnoszący stawkę kardiologa. Kardiologia interwencyjna i elektrofizjologia należą do umiejętności rzadkich i trudno zastępowalnych, dlatego lekarze z takim profilem negocjują wynagrodzenie znacznie powyżej mediany. Kardiolog wykonujący procedury zabiegowe zarabia więcej niż kardiolog prowadzący wyłącznie diagnostykę nieinwazyjną.
W praktyce warto rozróżnić kilka ścieżek:
- Kardiologia interwencyjna – angioplastyka wieńcowa, implantacja stentów, leczenie zawału w trybie ostrodyżurowym. Wysokie stawki wynikają z połączenia rzadkich kompetencji, odpowiedzialności i pracy w systemie całodobowych dyżurów hemodynamicznych.
- Elektrofizjologia i elektroterapia – ablacje zaburzeń rytmu, wszczepianie rozruszników i kardiowerterów-defibrylatorów. To druga, obok interwencyjnej, najlepiej wyceniana ścieżka zabiegowa.
- Kardiologia dziecięca – węższy rynek, ale duży deficyt specjalistów. Jeżeli dana ścieżka szkolenia figuruje wśród dziedzin priorytetowych, rezydent otrzymuje wyższą stawkę zasadniczą.
- Kardiologia nieinwazyjna (echokardiografia, poradnia, diagnostyka obrazowa) – stawki bliższe medianie specjalisty, z możliwością dodatkowego dochodu z konsultacji prywatnych i telekonsultacji.
Rosnące znaczenie mają też kardiologia niewydolności serca oraz kardiologia sportowa, choć rynek tych profili jest węższy, a wynagrodzenie bliższe medianie specjalisty niż stawkom ścieżek zabiegowych. Część kontraktów w kardiologii zabiegowej rozliczana jest ryczałtowo – lekarz otrzymuje określoną kwotę za przeprowadzoną procedurę. W pojedynczych przypadkach kardiolodzy inwazyjni prowadzący intensywną praktykę w ośrodkach prywatnych osiągają dochody rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, ale to sytuacje wyjątkowe, a nie typowe. Pełną listę dziedzin, które dają wyższą stawkę na etapie szkolenia, zawiera opracowanie o specjalizacjach priorytetowych i deficytowych.
Ile kardiolog zarabia za dyżury?
Dyżur medyczny jest jednym z najważniejszych – i najczęściej źle obliczanych – składników wynagrodzenia kardiologa na etacie. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej dyżur rozlicza się jak pracę w godzinach nadliczbowych: z dodatkiem 50% w dzień powszedni i 100% w nocy, w niedzielę lub święto.
Stawka godzinowa to iloraz miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i liczby godzin pracy w danym miesiącu. Dla specjalisty z minimalną pensją zasadniczą 12 910,16 zł oznacza to w praktyce:
- stawka godzinowa: około 77 zł brutto/h,
- dyżur w dzień powszedni (+50%): około 116 zł brutto/h,
- dyżur nocny lub świąteczny (+100%): około 155 zł brutto/h.
To są wartości minimalne, wynikające z pensji zasadniczej. Na kontraktach B2B i w kardiologii interwencyjnej stawki dyżurowe są wyraźnie wyższe, bo szpitale konkurują o lekarzy zdolnych obsłużyć całodobowy dyżur hemodynamiczny. Doliczając 5-7 dyżurów miesięcznie, realna wypłata kardiologa rośnie o kilka tysięcy złotych. Szczegółowy rozkład stawek, zasady rozliczania i klauzulę opt-out opisujemy w przewodniku o dyżurze lekarskim.
Rezydentura z kardiologii – ile zarabia lekarz w trakcie specjalizacji?
Kardiologia jest specjalizacją zdobywaną po internie, w trakcie rezydentury finansowanej ze środków budżetu państwa. Wynagrodzenie rezydenta wynika z ustawowej mechaniki, a nie z decyzji dyrektora placówki, i w 2026 r. rośnie wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia.
Stawki zasadnicze rezydenta od 1 lipca 2026 r. zależą od tego, czy dana dziedzina jest priorytetowa oraz od stażu:
- Specjalizacja niepriorytetowa, pierwsze 2 lata: 10 595,24 zł brutto
- Specjalizacja niepriorytetowa, po 2 latach: 10 913,10 zł brutto
- Specjalizacja priorytetowa, pierwsze 2 lata: 11 654,76 zł brutto
- Specjalizacja priorytetowa, po 2 latach: 12 714,29 zł brutto
Do tego dochodzą dyżury, rozliczane jak nadgodziny. Doliczając 5-7 dyżurów miesięcznie, realne wynagrodzenie rezydenta kardiologii sięga 17-22 tysięcy złotych brutto. Pełny rozkład stawek, dodatków i mnożników opisujemy w opracowaniu o pensji rezydenta w 2026 r.
Ile to jest na rękę? Zarobki kardiologa netto
Przy umowie o pracę kwoty netto są zwykle o 35-45% niższe od brutto – po odliczeniu składek ZUS, składki zdrowotnej i zaliczki na PIT. Na kontrakcie B2B kwota na rękę zależy od formy opodatkowania i ponoszonych kosztów, dlatego porównanie „brutto do brutto” bywa mylące.
| Wynagrodzenie brutto (etat) | Netto orientacyjnie |
|---|---|
| 12 910,16 zł (minimum specjalisty) | ~8 500-9 200 zł |
| ~22 000 zł (mediana z dyżurami) | ~14 500-15 500 zł |
| Kontrakt B2B | zależne od formy opodatkowania i kosztów |
Co istotne, wyższe dochody – zwłaszcza łączone z dyżurów i kontraktu – wchodzą w drugi próg podatkowy (32% od nadwyżki ponad 120 000 zł rocznie), co obniża efektywną kwotę netto od górnej części wynagrodzenia. Przy kontrakcie B2B popularny podatek liniowy 19% oraz ryczałtowa albo dochodowa składka zdrowotna zmieniają ten rachunek na korzyść lekarza o wysokich przychodach.
Co zarobki kardiologa oznaczają dla placówki?
Z perspektywy dyrektora szpitala kardiolog – zwłaszcza interwencyjny – to jednocześnie jeden z najbardziej poszukiwanych i najdroższych zasobów kadrowych. Utrzymanie całodobowego dyżuru hemodynamicznego wymaga zespołu kilku lekarzy gotowych pracować w trybie ostrym, a rynek tych kompetencji jest wąski i konkurencyjny.
Kluczowa jest tu świadomość struktury kosztów. Kontrakt B2B ze specjalistą bywa droższy w przeliczeniu na godzinę niż etat, a w deficytowych dziedzinach kontrakty potrafią pochłaniać istotną część budżetu oddziału. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia 8 lipca 2026 r. zapowiedziało limit 240 zł brutto za godzinę dla kontraktów finansowanych ze środków publicznych – pułap, który według Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy może wystarczać specjalistom niezabiegowym, ale nie odpowiada realiom kardiologii inwazyjnej. Aktualny stan tych regulacji warto śledzić w komunikatach Ministerstwa Zdrowia.
Z perspektywy praktycznej oznacza to, że dyrektor placówki, planując obsadę oddziału kardiologii, powinien łączyć trzy elementy: konkurencyjną stawkę dyżurową, stabilny rdzeń etatowy (dla ciągłości i retencji) oraz elastyczne kontrakty pokrywające szczyty zapotrzebowania. Warto przy tym porównywać koszt kardiologa z innymi deficytowymi specjalizacjami – na przykład z tym, ile zarabia anestezjolog czy chirurg, bo to one wspólnie decydują o kosztach bloku zabiegowego i intensywnej terapii.
Retencja jest tu równie ważna co stawka. Odejście doświadczonego operatora hemodynamiki potrafi sparaliżować całodobowy dyżur zawałowy i wymusić kosztowne kontrakty ratunkowe albo przekazywanie pacjentów do sąsiedniego ośrodka. Dlatego coraz więcej placówek traktuje warunki pracy kardiologa – dostęp do nowoczesnej pracowni, przewidywalny grafik dyżurów i ścieżkę rozwoju w podspecjalizacji – jako element polityki kadrowej, a nie wyłącznie pozycję kosztową w budżecie oddziału.
Pobierz ściągę: widełki wynagrodzeń kardiologa 2026
Jednostronicowy PDF (A4): widełki brutto wg podspecjalizacji i modelu zatrudnienia, czynniki podnoszące stawkę oraz checklista pytań, zanim podpiszesz umowę.
Podsumowanie
Zarobki kardiologa w 2026 r. rozciągają się od ustawowego minimum specjalisty (12 910,16 zł brutto na etacie) przez medianę około 22 000 zł z dyżurami aż po znacznie wyższe stawki na kontraktach i w kardiologii zabiegowej. O ostatecznej kwocie decydują trzy dźwignie: podspecjalizacja (interwencyjna i elektrofizjologia płacą najlepiej), liczba i rodzaj dyżurów oraz wybór między etatem a kontraktem B2B. Dla lekarza to przede wszystkim rachunek dochodu netto i ryzyka, a dla placówki – element kosztu, który trzeba świadomie zaplanować.
Najczęściej zadawane pytania
Ile zarabia kardiolog na etacie, a ile na kontrakcie?
Na etacie kardiolog jako lekarz specjalista ma od 1 lipca 2026 r. gwarantowane minimum 12 910,16 zł brutto, a z dodatkami i dyżurami realna mediana wynosi około 22 000 zł brutto (dane AOTMiT 2024). Na kontrakcie B2B stawka wynosi zwykle 180-300 zł za godzinę, co przy pełnym grafiku daje 25-40 tysięcy złotych brutto miesięcznie i więcej. Kontrakt daje wyższą stawkę, ale bez płatnego urlopu, chorobowego i z własnym ZUS.
Ile zarabia kardiolog interwencyjny?
Kardiologia interwencyjna należy do najlepiej opłacanych ścieżek w kardiologii, ponieważ łączy rzadkie kompetencje zabiegowe z pracą w całodobowym dyżurze hemodynamicznym. Lekarze ci negocjują stawki godzinowe powyżej mediany, a część kontraktów rozlicza się ryczałtem za procedurę. W pojedynczych przypadkach, w prywatnych ośrodkach zabiegowych, ich dochody sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, ale to sytuacje wyjątkowe.
Ile zarabia rezydent kardiologii w 2026 roku?
Rezydent zarabia od 1 lipca 2026 r. minimum 10 595,24 zł brutto (specjalizacja niepriorytetowa, pierwsze 2 lata) i 10 913,10 zł po dwóch latach, a w dziedzinie priorytetowej odpowiednio 11 654,76 zł i 12 714,29 zł brutto. Doliczając 5-7 dyżurów miesięcznie, realne wynagrodzenie rezydenta kardiologii sięga 17-22 tysięcy złotych brutto.
Ile kardiolog zarabia za dyżury?
Dyżur rozlicza się jak nadgodziny: z dodatkiem 50% w dzień powszedni i 100% w nocy, niedzielę lub święto. Dla specjalisty z minimalną pensją zasadniczą stawka godzinowa wynosi około 77 zł brutto, dyżur dzienny powszedni około 116 zł, a nocny lub świąteczny około 155 zł brutto za godzinę. Na kontraktach i w kardiologii inwazyjnej stawki dyżurowe są znacznie wyższe.
Ile zarabia kardiolog netto?
Przy umowie o pracę kwoty netto są zwykle o 35-45% niższe od brutto. Kardiolog z minimum ustawowego (12 910,16 zł brutto) otrzymuje na rękę około 8 500-9 200 zł, a z medianą 22 000 zł brutto (z dyżurami) – około 14 500-15 500 zł. Na kontrakcie B2B kwota netto zależy od formy opodatkowania oraz kosztów (ZUS, składka zdrowotna, OC, księgowość).
Czy kardiolog zarabia więcej niż inni specjaliści?
Kardiolog, zwłaszcza w podspecjalizacji zabiegowej, należy do lepiej opłacanych specjalistów, głównie ze względu na dyżury hemodynamiczne i deficyt kadr. Bazowa pensja etatowa jest jednak wspólna dla wszystkich specjalistów (12 910,16 zł brutto), a różnice tworzą się na poziomie dyżurów, kontraktu i podspecjalizacji – podobnie jak u anestezjologa, chirurga czy radiologa.
Źródła
- Ustawa z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. z 2017 r., z późn. zm.)
- Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2023 r. poz. 991, z późn. zm.) – art. 93-98 dot. czasu pracy i dyżurów
- Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z lutego 2026 r. o przeciętnym wynagrodzeniu w gospodarce narodowej za 2025 r. (8 903,56 zł)
- Dane Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) – mediana wynagrodzeń lekarzy w publicznych podmiotach leczniczych, raport 2024
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2022 r. w sprawie priorytetowych dziedzin medycyny (Dz.U. 2022 poz. 2814) wraz z nowelizacjami
- Komunikaty Ministerstwa Zdrowia oraz stanowiska Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) z 2025/2026 r.
- Raporty rynku pracy i wynagrodzeń w ochronie zdrowia (Sedlak & Sedlak / wynagrodzenia.pl) – dane 2025/2026
Skontaktuj się z naszą redakcją – pomagamy uporządkować kwestie wynagrodzeń, kontraktów i organizacji pracy w placówce medycznej.
Napisz do nas